Arp-Hansen Hotel Group öppnar nytt Wakeup-hotell i Köpenhamn 2019
Arp-Hansen Hotel Group har köpt fastigheten på hörnet av Bernstorffsgade och Kalvebod Brygge i syfte att uppföra ett nytt Wakeup-hotell med 585 rum.
Fastigheten, som tidigare har fungerat som kontorsfastighet, övertogs i slutet av 2016 och vi har nu fått bygglov för att omvandla den till ett hotell i samarbete med arkitekt Kim Utzon. Det nya hotellet öppnar i oktober 2018 – på ytterligare en av Köpenhamns mest centrala adresser.
År 2009 invigde Arp-Hansen Hotel Group sitt första Wakeup Copenhagen som granne till Tivoli Hotel & Congress Center och 2014 invigdes det andra hotellet på Borgergade. I maj i år öppnar Wakeup Aarhus med 315 rum, granne med Bruuns Galleri i centrala Århus. Över tre miljoner gäster har bott på Wakeup-hotellen sedan de öppnade, och de har tagits emot mycket väl av såväl gäster som samarbetspartner tack vare sitt starka lågpriskoncept i kombination med hög produktkvalitet.

Wakeup Copenhagen, Bernstorffsgade
Modernt lågprishotell i Köpenhamn, nära Tivoli, Köpenhamns centralstation och det hippa Vesterbro.
Läs merVår önskan om utveckla konceptet ytterligare med ännu ett hotell – på centralt läge i Köpenhamn – går nu i uppfyllelse. Bernstorffsgade sträcker sig från Tivoli förbi centralstationen och ner till Köpenhamns hamnområde. Det är ett livligt kvarter i utveckling med nya restauranger, parkering och god infrastruktur med tåg, bussar och metro.
Det nya Wakeup-hotellet uppförs i samma höga kvalitet som de övriga Wakeup-hotellen. Med respekt för Arp-Hansen Hotel Groups filosofi om hur ett hotell bör drivas är vårt mål även med det nya hotellet att erbjuda gäster, samarbetspartners och medarbetare ett unikt hotell med unikt läge. På tionde våningen hittar gästerna en spektakulär frukostrestaurang med 360 graders utsikt över Köpenhamn.
Kontakta mig om du har frågor. Jag hjälper dig gärna.
Med vänliga hälsningar
ARP-HANSEN HOTEL GROUP
Dorte Krak
Vd
Tel. +45 4597 0500
sales@arp-hansen.dk
- Gratis Wi-Fi
- Ny och trendig design
- Centralt läge
- Dygnet runt-bemannad reception
- Business Center
- Tillgång till allergivänliga rum
- Frukostrestaurang
- Tv med brett kanalutbud
- Lobby med försäljning av drycker och snacks
- Goda parkeringsmöjligheter
- Cykeluthyrning
- Luftkonditionering
- Och mycket mer …